Blog

Hampshire Champs Success!

Sam Dawkins lead a Jersey charge at the 2019 Hampshire Track & Field Championships with golds in the 100m, 200m and 400m.  
The Club took and young team of athletes, some of whom were competing at Hampshire for the first time.   A notable effort came from Eva Hall, who stormed to victory in the under 13 girls 1500m, winning in 5.08.34, a full 8 seconds ahead of her nearest rival.  
Numerous athletes gained personal bests, including Jonty Butler who bettered his 200m PB by nearly second and his 300m PB by 2.5 seconds, Yas Lookess who ran her best 800m in 3 years and Louise O’Reagain who achieved 4 PBs after only starting athletics in November.  
Many athletes in the team are heading to the Island Games in Gibraltar, with this being the the first main competition in their preparation.  All were happy with these initial performances, which has given them great confidence for the rest of the season.  
Many JSAC officials were also taking the opportunity to gain official accreditation following recent officials course held on the island.   Special mention must go to Chairwoman Paula Allbut who began her weekend nervous about her maiden experience as a starter – and now wants a starters pistol for Christmas! 
The coaches are incredibly proud of this group of young athletes and feel the future is looking really bright for Jersey athletics. 

The team won a total of 8 golds, 8 silvers and 9 bronze medals:
Sam Dawkins (Snr Men Gold 100m, 200m, 400m)
Jonty Bulter (U17B Long Jump Silver)
Lucy Hunt (U17G 300m, Bronze)
Eva Hall (U13G 1500m Gold)
Lily Maher (U13G 800m Silver)
Matt Geddes (U15B 1500m Bronze)
Daniel Ross (U15B Shot Bronze)
Oskar Sililski (U13B 75m Hurdles Silver)
Yasmin Lookess (Snr W 400m Gold, 800m Bronze)
George Burke (U20M Hammer Gold, Shot Bronze)
James Balderson (U13B 200m Bronze) Jack Burns (U17B Hammer Bronze)
Lucy Woodward (U17G Gold Long Jump, Gold Shot)
Katie Le Rougetel (U17G Bronze High Jump)
Will Brown (U20M Silver 400m)
Peter Irving (Snr Men Silver 400mH, Silver 110mH)
Rob Thomas (U20M Silver 100m, Silver long Jump)
Louise O’Reagain (Snr Women Bronze 200m)

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.